Jak a kde začít s házenou?
Proč si vybrat házenou?
Házená je týmová sportovní hra pro chlapce i dívky, muže i ženy. Je týmovým sportem, kde se spoluhráči hrající v jednom týmu snaží společnými silami vstřelit branku soupeři. V házené padá velké množství gólů, takže každý má svou šanci se prosadit nebo svým dílem přispět ke společnému úspěchu. Házená klade důraz na fyzický rozvoj celého těla, neboť v sobě spojuje specifika atletiky, gymnastické přípravy, míčových i úpolových sportů; ale i na soustředění, myšlení, rozhodovací schopnosti a týmovou spolupráci.
Kdy můžu začít s házenou?
Kdykoliv. Nikdy není pozdě. I když tak jako u všeho platí, čím dříve, tím to jde snáz :-) Ale skutečně, žádné věkové omezení proto, kdy začít s házenou, není. Stačí několi tréninků a úplné základy házené zvládne každý.
V případě mládeže je vhodné začít se házené věnovat se začátkem školního roku, většina házenkářských klubů se však nebrání příchodu nových malých házenkářů i v průběhu školního ročníku.
Nejmenší děti se s házenou seznamují prostřednictvím nejrůznějších her, věnují se obecné pohybové přípravě a následně se utkávají v soutěžích miniházené. Větší házenkáři se pak poměřují v soutěžních utkáních v regionálních nebo celostátních soutěžích, podobně jako dospělí.
Co potřebuji, abych mohl začít s házenou?
Dobrou náladu, chuť a radost ze sportování s kamarády.
K tomu stačí sportovní oblečení (kraťasy a tričko) a sportovní boty vhodné do haly. V budoucnu případně chrániče na kolena nebo lokty (případně suspenzor) a pak samozřejmě míč. Ale o ten se vám zpravidla minimálně na prvních trénincích postarají vaši trenéři.
Kde můžu s házenou začít?
Přehled všech házenkářských klubů ve vašem regionu a konkrétní kontakty na tyto kluby najdete v hlavním menu webu v záložce Regiony.
V každém kraji rovněž můžete kontaktovat krajského manažera nebo krajské trenéra, kteří vám dále pomohou se zorientovat případně nakontaktovat na konkrétní klub.
|
Kolik času týdně věnuji házené?
Rozsah a frekvence tréninků závisí na věkové kategorii, sportovní úrovni a případně na klubu, ve kterém házenkář působí. Zpravidla se trénuje dvakrát až třikrát týdně vždy pod vedením kvalifikovaných a proškolených trenérů. Na podzim a na jaře se o víkendu hrají soutěžní utkání, soutěžní program doplňují soustředění, přátelské turnaje či letní házenkářské kempy.
Kolik házená stojí?
Vybavení pro házenou není nikterak nákladné (potřebné vybavení jsme specifikovali výše) – nutné je pořídit pouze vhodnou obuv a základní sportovní oblečení.
V jednotlivých klubech pak malí i velcí házenkáři hradí členské příspěvky (zpravidla v půlroční či roční frekvenci). Výši členských příspěvků stanovují kluby samostatně, základní členství v házenkářském klubu se v případě mládeže pohybují v řádu stokorun.
Foto: Hana Vrbková