Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Házenkář/ka sezony 2023/24: Obhájci znovu na trůnu, trenérem sezony se stal Michal Brůna

15/09/2024 | reprezentace, zahraničí, soutěže, svaz
Minulá sezona byla z pohledu České házené výrazná. Ženský národní tým zopakoval historické maximum na mistrovství světa, mužská reprezentace zase uspěla v zakleté kvalifikaci o světový šampionát. Parádní show nabídlo také vyvrcholení dvou nejvyšších domácích soutěží, kde uspěly Karviná s Mostem. Nouze ovšem nebyla ani o skvělé individuální výkony. Tradiční anketa Házenkář/ka sezony 2023/24 zná své vítěze, kteří byli vyhlášeni ve studiu SPORTY TV moderátorem Jiřím Kalembou. Podívejme se na to, jak hlasování dopadlo.
Házenkář/ka sezony 2023/24: Obhájci znovu na trůnu, trenérem sezony se stal Michal Brůna

Pravidla ankety se nezměnila. O nejlepších českých házenkářkách a házenkářích rozhodovali opět kapitánky a kapitáni i vedení klubů nejvyšších soutěží, současně také reprezentační trenéři, zástupci vedení Českého svazu házené a novináři. Výsledky byly vyhlášeny v premiéře na televizní stanici SPORTY TV v hlavních kategoriích i rubrikách talent sezony mezi dívkami i chlapci, nejlepší trenér/ka a nejvýraznější házenkář/ka Chance Extraligy a MOL Ligy.

Házenkářka sezony – Markéta Jeřábková

Triumf obhájila hvězdná spojka dánského celku Ikast Håndbold Markéta Jeřábková. Ta se svým celkem vloni skončila na klubové scéně čtvrtá, v Lize mistrů Ikast postoupil do play off, kde padl s Bietigheimem (po sezoně přejmenován na HB Ludwigsburg) reprezentační spoluhráčky Veroniky Malé. Ta skončila v anketě na druhé příčce.

Jeřábková nasázela v Lize mistryň 100 branek a byla sedmou nejlepší střelkyní soutěže. Ještě větší individuální úspěch se jí povedl na mistrovství světa 2023, kde nastřílela 63 gólů za devět zápasů a byla společně se 39 asistencemi nejproduktivnější hráčkou turnaje.

Jeřábková obhájila loňskou trofej pro Házenkářku sezony, zároveň navázala na prvenství z roku 2020. Druhá skončila už zmiňovaná úřadující německá šampionka Veronika Malá a třetí místo patří produktivní spojce Charlotte Cholevové. Čtvrtá je křídelnice Vipers Kristiansand Jana Knedlíková a pátá pak bronzová kanonýrka MOL Ligy Iveta Korešová.

1. místo: Markéta Jeřábková (Ikast Håndbold/Dánsko)
2. místo: Veronika Malá (HB Ludwigsburg/Německo)
3. místo: Charlotte Cholevová (Ramnicu Valcea/Rumunsko)
4. místo: Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand/Norsko)
5. místo: Iveta Korešová (Sokol Písek)

Markéta Jeřábková: „Z mého osobního pohledu a z osobních pocitů se dá hodnotit sezona jako úspěšná. Ať už to byl přestup do jiného klubu a jiné země, který do dneška hodnotím jako správný krok a pozitivní v mé kariéře, pak samozřejmě světový šampionát s reprezentací i kvalifikace na letošní EURO. Šance zahrát si o olympijské hry bylo také něco příjemného. Na druhou stranu jsem člověk, který chce vždycky víc. Ne vždy se cítím uspokojeně a i v této sezoně byly zápasy, minuty a akce, které se daly zvládnout lépe, i když dělá člověk, jak nejlépe umí. Za mě bude vždycky vyhrávat tým. Samozřejmě i v týmu je potřeba kvalitních lidí, takže individuálních ocenění si nesmírně vážím a jsem za ně ráda. Každého sportovce tohle zahřeje, a zároveň ho to nějakým způsobem nabudí do další kariéry a dalších sezon.“

Házenkář sezony – Tomáš Mrkva

Opora národního týmu a brankář německého Kielu. Tomáš Mrkva zažil další vydařenou sezonu, s německým celkem úspěšně bojoval v Lize mistrů včetně povedeného čtvrtfinále s Montpellierem, kde pomohl k fantastickému desetigólovému obratu. Kiel nakonec zvládl duel o bronz s Magdeburgem.

Na reprezentační půdě byl Mrkva jedním z hlavních strůjců postupu na v posledních letech zakleté mistrovství světa, když v odvetě s Rumunskem zapsal v bouřlivém červeném pekle famózní 55,84% úspěšnost zákroků. Na EURU v Německu národní tým podlehl Dánsku a Portugalsku, v posledním utkání přehrál Řecko.

Mrkva ovládl anketu už potřetí za sebou, opanoval ročníky 2021/22 i 2022/23, zaznamenat „hatrrick“ se v minulosti povedlo jen trenérovi Kielu Filipu Jíchovi. Druhý skončil v anketě rovněž bundesligový Matěj Klíma, třetí pak Tomáš Piroch, jenž slavil v Polsku pod trenérem národního týmu Xavierem Sabatem double. Na čtvrtém místě se umístil Dominik Solák a pátý skončil křídelník Jakub Štěrba.

1. místo: Tomáš Mrkva (THW Kiel/Německo)
2. místo: Matěj Klíma (SC DHfK Lipsko/Německo)
3. místo: Tomáš Piroch (SPR Orlen Wisla Plock/Polsko)
4. místo: Dominik Solák (HCB Karviná)
5. místo: Jakub Štěrba (ASV Hamm-Westfalen/Německo)

Tomáš Mrkva: „Každé vítězství je pro mě speciální a velice si ho vážím. Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří pro mě hlasovali. Přistupuji k ceně s pokorou, jde zároveň o další závazek do budoucna, aby člověk své výkony dál potvrzoval v klubu i reprezentaci. Loňská sezona byla jak na horské dráze, mimo Superpohár jsme s Kielem skončili bez jakékoliv trofeje, což je veřejností i námi považováno za neúspěch. Zanalyzovali jsme si to a věřím, že do aktuální sezony vstoupíme lépe. Liga mistrů opsala celou naši sezonu, první zápas s Montpellierem jsme byli schopni prohrát o devět, abychom poté doma zvítězili o deset. V semifinále jsme jasně prohráli s Barcelonou, abychom potom přejeli Magdeburg. Jako na houpačce to bylo také v reprezentaci. Prošli jsme kvalifikací na EURO, kde jsme odehráli velmi kvalitní domácí zápasy včetně Islandu, zvítězili jsme v Estonsku i s Izraelem. EURO samotné bylo v našich očích neúspěchem, ale pak jsme zvládli i díky skvělým fanouškům v Brně kvalifikaci o MS. Je to pro nás i celou českou házenou obrovské plus. Potřebujeme jezdit na velké akce, abychom se posouvali a blížili se úrovni špičkových národů.“

Hráčka MOL Ligy – Iveta Korešová

Nestárnoucí hvězda domácí házenkářské scény. Pětatřicetiletá Iveta Korešová v uplynulém ročníku znovu opanovala tabulku střelkyň české nejvyšší soutěže. V MOL Lize dohromady nastřílela 264 branek a na druhé místo v soutěži střelkyň měla více než šedesátigólový náskok. V rámci Českého poháru žen navíc přidala ve dvou zápasech dalších osmnáct tref.

Sokol Písek to rovněž dotáhl daleko. Po dvanácti letech písecké hráčky uspěly ve vyřazovací fázi a získaly bronzové medaile. Korešová se netají podobnými ambicemi i do příští sezony a s klubem chce znovu zabojovat o stupně vítězů v play off.

Za Ivetou Korešovou skončila na druhém místě po přestupu z Olomouce do Baníku Most Natálie Kuxová, která se díky 125 gólům stala sedmou nejlepší střelkyní v uplynulém ročníku MOL Ligy, a zároveň zapsala několik startů také v ženské reprezentaci, s níž v prosinci bojovala i na mistrovství světa. Třetí příčku obsadila brankářka Kynžvartu a národního týmu Sabrina Novotná, jež společně s Petrou Kudláčkovou zaznamenala vůbec nejvyšší počet úspěšných zákroků v celé sezoně MOL Ligy.

1. místo: Iveta Korešová (Sokol Písek)
2. místo: Natálie Kuxová (DHK Baník Most)
3. místo: Sabrina Novotná (Házená Kynžvart)

Iveta Korešová: „Chtěla bych poděkovat všem, kteří mi dali hlas, celému týmu a celé rodině. Je to taková třešnička na dortu po naší vydařené sezoně v Písku. Pro mě bylo nejdůležitější, že jsme uhrály třetí místo a že jsem byla nejlepší střelkyně. Vyhrála jsem i nejlepší hráčku, tak to je opravdu takový bonus. Házenou člověk miluje a dělá pro ni všechno.“

Hráč Chance Extraligy – Dominik Solák

Dominik Solák získal s Karvinou vše, co je na domácí scéně možné, a znovu opanoval anketu Hráče Chance Extraligy. S Baníkem ovládl 2finále Českého poháru a v play off Chance Extraligy skolil ve finálové sérii plzeňský Talent. Představil se i v národním týmu mužů na EURU v Německu a úspěšně odehrál kvalifikaci na mistrovství světa proti Rumunsku.

Téměř dvoumetrový házenkář nasázel na klubové scéně za svých 37 startů v uplynulé sezoně přesně dvě stě branek. V pěti zápasech Českého poháru vstřelil 31 gólů a zbylých 169 v Chance Extralize. Blýskl se přitom skvělými výkony ve finálové sérii s Plzní, kdy za čtyři utkání zaznamenal dohromady 27 tref a byl jedním z hlavních tahounů Karviné v cestě za ziskem titul.

Za Dominikem Solákem získal druhé místo Jakub Douda, jenž za plzeňský Talent nastřílel dohromady 160 branek a stal se osmým nejlepším střelcem soutěže. Třetí pozici obsadil nejlepší kanonýr uplynulého ročníku nejvyšší soutěže Jan Kupa, jenž byl jedním z tahounů Lovosic v cestě za bronzem.

1. místo: Dominik Solák (HCB Karviná)
2. místo: Jakub Douda (Talent tým Plzeňského kraje)
3. místo: Jan Kupa (HK FCC Město Lovosice)

Dominik Solák: „Je to takové zadostiučinění za celou práci, kterou odvádím v sezoně, takže jsem obrovsky šťastný. Formu jsme načasovali lépe než Plzeň, i když rok zpátky to bylo naopak. V tomhle byl asi největší rozdíl. Pokud vím, je to po šestnácti letech, kdy naposledy klub získal double, takže panovala obrovská euforie. Myslím si, že až časem nám dojde, co jsme vlastně dokázali. Z pohledu reprezentace je pořád místo pro zlepšení. Měli jsme šampionát v Německu, který neskončil podle našich představ. Myslím si, že máme na víc, a věřím, že to ukážeme v následující akci.“

Talent sezony, dívky – Simona Schreibmeierová

Výrazně na sebe v minulé sezoně upozornila. Simona Schreibmeirová v dresu plzeňského DHC nasázela 182 branek a ve svých devatenácti letech patřila mezi nejproduktivnější hráčky MOL Ligy.

Stěžejní roli zastávala také v reprezentaci juniorek, s níž absolvovala mistrovství světa. V sedmi zápasech se na světovém šampionátu prosadila celkem sedmatřicetkrát. Odměnou pro ni může být i pozvánka na přípravný turnaj ženské reprezentace v Chebu, kam byla nominovaná. O své místo i šanci na EURO tak bude teď bojovat ve výběru trenéra Benta Dahla. Před aktuálním ročníkem se levá spojka přesunula z Plzně do Prahy, kde nově nastupuje v dresu Slavie.

Za Simonou Schreibmeierovou získala druhou příčku brankářka Poruby Patricie Wizurová, která na klubové scéně předvedla 111 zákroků, ale představila se také v juniorské reprezentaci na mistrovství světa v Severní Makedonii a v ženském národním týmu nakoukla do kvalifikace o olympijské hry. Třetí skončila Veronika Vávrová, jež s Kynžvartem získala stříbro v Českém poháru i MOL Lize a celkově nastřílela 133 branek.

1. místo: Simona Schreibmeierová (DHC Plzeň/DHC Slavia Praha)
2. místo: Patricie Wizurová (DHC Sokol Poruba)
3. místo: Veronika Vávrová (Házená Kynžvart)

Simona Schreibmeierová: „Jsem za ocenění moc ráda. Dávám do házené spoustu energie a těší mě, že se to ukazuje ve výkonech. Minulou sezonu jsem strávila v Plzni, skončily jsme deváté, což určitě mohlo být lepší. Osobně si myslím, že můžu hodnotit ročník pozitivně. Juniorská reprezentace mi pak dala hodně zkušeností, s holkama jsme zažili hodně pěkných chvil, na které budu dlouho vzpomínat. Těší mě, že můžu v reprezentaci pokračovat dál i v seniorské kategorii, bude to nová zkušenost a těším se na holky.“

Talent sezony, chlapci – Daniel Bláha

Prvenství v kategorii nejtalentovanějších hráčů obhájil Daniel Bláha. Svůj debut si v nejvyšší tuzemské soutěži 18letá spojka odbyla už na podzim 2022 a během loňského ročníku už pravidelně nastupovala k zápasům plzeňského Talentu. Za něj Bláha v sezoně odehrál 32 duelů v rámci Chance Extraligy, dva během Českého poháru a celkem soupeřům nasázel 179 branek.

Bláha mezi své přednosti řadí střelu z dálky a výšku, plzeňská naděje měří 213 centimetrům, což z něj dělá jednoho z vůbec nejvyšších hráčů ligy. Výrazné výkony předvádí nejen v útoku, ale také v obraně.

Mladá spojka zároveň patří k oporám juniorské reprezentace. Do ní Bláha nakoukl už v sezoně 2022/23, když ještě věkově spadal do národního týmu dorostenců. Nechyběl ani na letošním evropském šampionátu ve Slovinsku, kdy v úvodním duelu proti Maďarsku nastřílel hned jedenáct branek. V březnu dostal svou druhou pozvánku do seniorského národního týmu, se kterým odehrál jedno přátelské utkání v Nizozemsku a zapsal jednu trefu.

1. místo: Daniel Bláha (Talent tým Plzeňského kraje)
2. místo: Jonáš Josef (HC Dukla Praha)
3. místo: Filip Matouš (HBC Jičín)

Daniel Bláha: „Jsem za vítězství v anketě opravdu rád. Znamená to pro mě, že musím dál makat, abych to mohl potvrdit i ve vyšších kategoriích. Sezona byla pro mě jiná hlavně z hlediska herního vytížení, bohužel jsme oproti té předchozí skončili s Plzní druzí. Po týmové stránce jsem ale byl spokojen. Myslím si, že už do týmu patřím. Cítím, že se posouvám, chtěl bych v budoucnu zamířit i do zahraničí. Každá vteřina na palubovce mě posouvá. Své myšlenky také směřuju i k mužské reprezentaci, chtěl bych v ní aktivně hrát a pořádně se ukázat. Klubové cíle jsou v letošním ročníku vyhrát titul, v osobních cílech chci hrát nejlépe, jak je to možné, a do každého zápasu jít naplno.“

Trenér – Michal Brůna

Prestižní anketu opanoval v nabité konkurenci trenér karvinského Baníku Michal Brůna. S Karvinou zaznamenal double, tedy vítězství v play off Chance Extraligy i v 2finále Českého poháru. Cesta za triumfem však vůbec nebyla snadná a v obou případech vedla přes největšího konkurenta Baníku, tedy plzeňský Talent.

Svěřenci Michala Brůny vyřadili Talent ve čtvrtfinále Českého poháru, následně si poradili s Kénikem a v 2finále na začátku března skolili po sebejistém výkonu Zubří. Podobnou jízdu předvedl Baník i ve vyřazovací fázi Chance Extraligy. Nejprve si poradil jasně 3:0 na zápasy s Kénikem, následně v semifinále zdolal 3:1 Lovosice a stejným poměrem si poradil i ve finálové sérii s Plzní. Díky výhrám v Českém poháru a zisku titulu v play off Chance Extraligy tak Karviná dosáhla po dlouhých letech na vysněný double.

Za karvinským koučem obsadil druhou příčku trenér ženského národního týmu a rumunského klubu SCM Râmnicu Vâlcea Bent Dahl, jenž na mistrovství světa v minulém roce zopakoval historické nejlepší umístění. Třetí pozice patří Filipu Jíchovi, trenéru německého THW Kiel.

1. místo: Michal Brůna (HCB Karviná)
2. místo: Bent Dahl (ženská reprezentace)
3. místo: Filip Jícha (THW Kiel)

Michal Brůna: „Samozřejmě si ocenění cením, je to pro mě velká čest, ale jde hlavně o ocenění mých svěřenců, kteří se snažili plnit ty úkoly, které jsme si natrénovali. Jestli se nemýlím, je to po šestnácti letech, kdy se nám s Baníkem povedlo zahrát double. Je to pro náš klub výrazný výsledek a úspěch.“