DVPP kurz Zábavné hry s míčem: Není jen vybíjená v Praze přinesl inspiraci i nadšení
Velkým přínosem bylo, že se kurz mohl díky finanční podpoře z projektu Master Plan, který Český svaz házené získal od Evropské házenkářské federace (EHF) na podporu projektu Školní ligy miniházené, uskutečnit zcela zdarma pro všechny přihlášené pedagogy. Projekt Master Plan je součástí širší strategie podpory rozvoje házené napříč členskými státy EHF a důkazem, že investice do vzdělávání se v praxi osvědčují.
Pod vedením Mgr. Ilony Hapkové, Ph.D., dlouholeté lektorky a odbornice s hlubokou praxí v oblasti didaktiky sportovních her (především házené), se třicítka účastníků ponořila do metodiky výuky házenkářských her, které jsou nejen pedagogicky efektivní, ale především zábavné a snadno implementovatelné do hodin tělesné výchovy.
Teorie jako start, praxe jako hlavní hřiště
Kurz odstartoval krátkým teoretickým blokem, který účastníkům přiblížil principy didaktického plánování herních činností, strukturu herních variant a bezpečnostní pravidla při práci s dětmi. Následně se program plynule přesunul do praktické části, která naplno využila tělocvičnu jako prostor pro kreativitu, radost z pohybu a inspiraci.
Po obědové pauze následovalo praktické představení cvičení a herních prvků v podání demonstračního týmu dívek z klubu DHC Slavia Praha, které se role demonstrátorek zhostily s obdivuhodnou energií a nadšením. Pedagogové tak mohli sledovat nejen kvalitní technické provedení, ale především motivaci a radost ze hry, která je základem každé smysluplné výuky pohybových aktivit.
Miniházená v různých podobách
Závěrečná fáze kurzu patřila aktivní účasti všech zúčastněných, kteří si mohli na vlastní kůži vyzkoušet různé varianty miniházené, od tradičního formátu 4+1 až po alternativní modely 3+1, 2+1 a další modifikace. Tyto formy jsou ideální pro využití ve školním prostředí i ve sportovních klubech, kde je potřeba přizpůsobit nároky různým věkovým kategoriím a prostorovým možnostem.
Pedagogové si z kurzu odnesli nejen metodické materiály, ale především bohatý zásobník her, cvičení a praktických doporučení, která mohou ihned implementovat do svých hodin tělesné výchovy či tréninkových jednotek.
Závěr dne patřil nejen rekapitulaci přínosů kurzu, ale i poděkování ze strany organizátorů. Manažerka Pražského svazu házené Petra Ketnerová zhodnotila akci následovně:
„Těší mě, že se nám daří vytvářet vzdělávací platformu, která spojuje pedagogickou praxi se sportovními principy a zároveň ukazuje házenou v moderním, přístupném a hravém pojetí. Vysoký zájem ze strany učitelů je pro nás jasným signálem, že podobné kurzy mají své pevné místo ve vzdělávání. Zvlášť si vážíme skutečnosti, že Český svaz házené získal od Evropské házenkářské federace finanční podporu z projektu Master plan, díky které mohl být tento kurz plně hrazen a pro pedagogy bezplatný. Jsem přesvědčena, že právě toto propojení mezinárodní podpory s lokální realizací dává podobným akcím dlouhodobý smysl. Zvláštní poděkování patří lektorce Mgr. Iloně Hapkové, Ph.D., za její odbornost, lidský přístup a inspiraci, kterou účastníkům předala, a také mladým hráčkám z DHC Slavia Praha, které kurz obohatily o energii a názorné ukázky. Věřím, že si každý účastník odnesl konkrétní podněty a chuť pracovat s dětmi nově a tvořivě.“
Akce opět potvrdila, že házená jako všestranná sportovní hra má v oblasti školního vzdělávání své pevné místo. A především – že zábavná pohybová výchova může být skvělým prostředkem k motivaci dětí ke sportu, spolupráci i radosti z pohybu.